sweet peadolls clothes

Opieka paliatywna, dlaczego ma obecnie tak istotne znaczenie oraz na czym polega zajmowanie się chorymi?

Człowiek dzisiaj żyje o wiele dłużej, co jest spowodowane lepszym dostępem do opieki medycznej i zaawansowanymi lekarstwami. Medycyna dysponuje nie tylko świetnie wykształconą kadrą lekarzy i personelu medycznego, ale również sprzętem, który pozwala na zrobienie dokładnych badań diagnostycznych. Niestety, mimo tych wszystkich osiągnięć, nie wszystkie choroby można wyleczyć. Przykładem są między innymi niektóre rodzaje nowotworów, szczególnie te, które zostały zdiagnozowane w zaawansowanym stadium.

personel szpitala

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com
Właśnie z tego powodu tak duże znaczenie ma prawidłowa opieka paliatywna, którą proponują zazwyczaj hospicja, jak hospicjum śląskie. W hospicjach przyjmowani są lekarze doświadczeni w medycynie paliatywnej oraz personel medyczny, który posiada stosowną wiedzę i jest w stanie ulżyć w cierpieniu. Wielu chorych bowiem jest zmuszonych borykać się z naprawdę dotkliwym bólem, przede wszystkim jeżeli umierają na wszelkiego rodzaju nowotwory.

Jednym z podstawowych obowiązków hospicjów jest zminimalizowanie bólu oraz polepszenie jakości życia podopiecznych. Dzisiaj, w Polsce funkcjonują hospicja stacjonarne, które gwarantują całościową opiekę nad swoimi pacjentami, jak również oddziały dzienne, na które transportowani są pacjenci jedynie na kilka godzin oraz w tym czasie hospicjum (rozwinięcie zagadnienia – www.hospicjumkatowice.pl/) oferuje im zajmujące wykłady, spotkania lub warsztaty manualne. Co więcej, chorzy mogą otrzymać pomoc w ramach hospicjów domowych, to znaczy częste wizyty lekarza i personelu pielęgniarskiego. Część hospicjów działa w porozumieniu z NFZ, a niektóre z nich mają prywatny charakter, w tym przykładowo prywatne hospicjum w katowicach.

Opieka paliatywna sprawia, że pacjenci w swoich ostatnich chwilach mają zagwarantowany komfort fizyczny oraz psychiczny, ponieważ w hospicjach zatrudnieni są także psychologowie. Na dodatek, jedną z największych zalet takich instytucji jest otwarcie na człowieka oraz jego oczekiwania, tym samym pacjenci mogą być bez żadnych problemów odwiedzani przez własne rodziny i przyjaciół. Likwidowanie bólu oraz profesjonalna pomoc psychologiczna to dwa najistotniejsze zadania hospicjów. Obecnie ich rola jest coraz bardziej doceniana.