sweet peadolls clothes

Jakie znamy sposoby, by po kontuzji albo operacji jak najszybciej powrócić do zdrowia? Czy istnieją w ogóle tego typu metody?

Każdy od czasu do czasu odnosi w życiu różnego typu kontuzje, jeżeli nie są groźne to szybko o nich zapominamy oraz przechodzimy do naszych codziennych obowiązków. Gorzej jak są większe problemy ze zdrowiem i nie da się tak łatwo po jakimś czasie powrócić do pełnej sprawności.

W takim wypadku potrzebne są specjalne metody. Jedną z nich jest bez wątpienia terapia czynnikami wzrostu.

kontuzja w sporcie

Autor: Jon Candy
Źródło: http://www.flickr.com

Czynnikami wzrostu są białka osocza, jakie bardzo dobrze przyspieszają procesy naprawcze i odnowy tkanek po uszkodzeniach. Do terapii używa się autologiczny, to znaczy pochodzący z własnej krwi chorego bogatopłytkowy preparat osocza przejdź mezoterapia igłowa efekty zdjęcia, który jest uzyskiwany przez odwirowywanie pełnej krwi. Preparat tego rodzaju jest przygotowywany w warunkach ambulatoryjnych, jednak powinny być spełnione pewne wymogi odnoszące się do sterylności, jak i jakości wirówki, ażeby nie doszło do zniszczenia płytek krwi. Jest to bardzo powszechna metoda, oprócz innego typu poznanych sposobów na uszkodzenia, jak endoproteza kolana. Czynniki wzrostu uwalniane są z płytek przez degranulację ziarnistości, po mniej więcej dziesięciu minutach od momentu procesu krzepnięcia krwi. Po przejściu przez błonę komórki macierzystej czynniki wzrostu niesamowicie szybko zawiązują się ze swoistymi receptorami aktywizując szlak sygnalizacji pomiędzy komórkowej, zaś w konsekwencji ekspresję odpowiednich genów. Istotny jest również fakt, że czynniki wzrostu nie przedostają się do komórek, co powoduje, iż nie ma ryzyka mutagenezy.

leczenie kontuzji

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

To jedynie stymulacja normalnego procesu gojenia. To bardzo młoda metoda leczenia.

Nie obawiaj się, nasze odsyłacze są niesamowicie interesujące oraz, co najbardziej istotne, są w każdym przypadku aktualne oraz użyteczne. Gdy potrzebujesz jakichś danych, to zapraszamy do nas.

Wykorzystuje się ją tak samo u ludzi z urazami mięśni oraz ścięgien, jak i u osób z przewlekłymi chorobami układu kostno-szkieletowego. Można również takiej terapii użyć po odbyciu różnego rodzaju zabiegów, na przykład operacja więzadła krzyżowego. Używając jednorazowych, jałowych zestawów trzeba pobrać od pacjenta krew, następnie jest ona odwirowywana, otrzymuje się z niej około 2-3 ml osocza bogatopłytkowego. Każdy zabieg kontroluje się ultrasonograficznie. Czynniki wzrostu trzeba podawać do tych obszarów, gdy na obrazie USG zauważalne są zmiany chorobowe mięśni lub ścięgien. Tego typu leczenie ma naprawdę szerokie zastosowanie zarówno jeśli chodzi o medycynę sportową, jak również u osób w podeszłym wieku.