sweet peadolls clothes

Do którego lekarza pójść, gdy mamy problemy z nogami? Dobrze jest sprawdzić, czym zajmują się dani specjaliści

Problemów z kończynami dolnymi można wyróżnić bardzo dużo. Weźmy przykładowo najbardziej znane, jakimi są odciski, halluxy lub wrastające paznokcie – to bardzo męczące przypadłości, osoby, jakich one dotykają muszą poszukać pomocy u… No właśnie u kogo?

Czy pomoże chirurg, a może ortopeda? A może jednak ktoś inny, jak specjalista od schorzeń stóp, czyli podolog podologia zabrze albo podiatra. Chirurg ogólny, przykładowo ortopeda Kraków, zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem operacyjnym schorzeń, a także ich powikłań z różnego rodzaju zakresów, jak układ pokarmowy, krążenia albo oddechowy.

rentgen nogi

Autor: Ken Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Chirurg taki leczy najbardziej popularne choroby, zaś już specjalistyczne zabiegi przejmowane są przez chirurgów konkretnych specjalności. Zajmują się oni konkretnymi rejonami ciała, na przykład rekonstrukcja więzadła krzyżowego. Bardzo istotną pozycję w pracy chirurga ogólnego zajmuje onkologia operacyjna oraz zabiegowe leczenie nowotworów. Ortopedia natomiast to dział medycyny, jaki zajmuje się przeciwdziałaniem, diagnostyką oraz leczeniem nabytych i wrodzonych problemów, które objawiają się w funkcjonowaniu, budowie różnego rodzaju narządów ruchu człowieka. Specjalizacja tego rodzaju szczególnie odnosi się do chorób oraz urazów, na przykład kości, więzadeł jak również do uszkodzenia mięśni, nerwów i żył.

Ortopeda Kraków zajmuje się także leczeniem różnych urazów kości oraz stawów, do nich szczególnie można zaliczyć złamania, zwichnięcia, skręcenia jak również stłuczenia. Sprawdźmy teraz nie aż tak powszechnie znane termin, to znaczy podologia gliwice. Podologia to ta część medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Tego typu zabiegi mają różny charakter, wymagają zaś od lekarza, jakie się tym zajmuje szerokiej wiedzy z takich dziedzin, jak diabetologia, dermatologia, ale i chirurgia. W naszym kraju jest to wciąż niesamowicie mało poznana dziedzina.

Nie ma co istotne odpowiednich regulacji prawnych, jakie mogłyby definiować, jak wygląda zakres działania podologów. Ogólnie natomiast należy powiedzieć, że jest to z dnia na dzień bardziej popularna dziedzina wśród ludzi zajmujących się zawodowo sportem. Kiedy doskwiera nam ból, staramy się na wiele sposób zaradzić temu. Dobrze jest w takim wypadku szukać pomocy u różnego rodzaju specjalistów. Jeśli jeden specjalista nam nie pomógł, to może inny lekarz będzie w stanie. Jak widzimy lekarz od nóg to nie jedynie ortopeda, dlatego należy wiedzieć jakie są możliwości działania. Czytaj też .