sweet peadolls clothes

Wciąż jest ogromny problem z azbestem. Jakiego typu działania zostały zrealizowane, co możemy wiedzieć na dzień dzisiejszy?

To, że azbest może szkodzi i trzeba go zlikwidować – wiadomo od dawna. To, że prędzej czy później trzeba będzie go się pozbyć z domów, częściej dociera do naszej świadomości. Kto nam może w tym pomóc i skąd możemy otrzymać na to pieniądze?

Usunięcie azbestu

Autor: Achim Senft www.senft-betonbohren.de
Źródło: http://www.flickr.com
Norm związanych prawnie dotyczących azbestu powstało już mnóstwo,jednak nie zawsze będą mogły znaleźć one odbicie tak naprawdę. W 2002 roku został przyjęty odpowiedni program, w którym na przykład ustalono, że wszystkie rzeczy zawierające azbest (więcej o ofercie) powinny być wykluczone z użytku i unieszkodliwione do końca 2032 roku. Zostały tam też wyznaczone zadania prowadzące do zrealizowania tego zamierzenia i to, na kim one spoczywają. Jednak dla mnóstwa urzędów, które musza się zająć tym problemem, ustalony termin jest na tyle daleki, że nie mają jeszcze żadnych działań.

Zgodnie z przepisami przymus utylizacji azbestu (oferta) spoczywa na właścicielach budynków. Przeciętny człowiek najczęściej nie zdaje sobie sprawy o funkcjonowaniu programu rządowego, nie wie, gdzie się udać, w jaki sposób trzeba utylizować eternit i najistotniejsze, jak bardzo jest on zagrożeniem. I nawet jeśli będzie zdejmował azbest z dachu, to nie dlatego że jest uświadomiony o jego złym wpływie na zdrowie, ale dlatego że dach – więcej treści na ten temat – zaczął przeciekać.

Nie zapomnij o tym, że nasz serwis www zawiera jedynie użyteczne wiadomości, które zapewne Ci się będą mogły przydać. Sprawdź nas oraz dostrzeż, że należałoby na niego wejść.

Sposób działania jest dwojaki. Ludzie albo starają się zdjąć azbestowe pokrycie sami, co jest najgorszym z możliwych pomysłów, albo udają się do gminy – miejsca, w którym mają szansę oczekiwać uzyskania pomocy. Niestety, w kilku wypadkach wyłącznie teoretycznie.

Pracownicy usuwający azbest

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Obowiązki gminy zawierają się w programie. Jednak są one tak opisywane, że zostawiają jej władzom określoną swobodę zarówno w czasie i zakresie oferowanej pomocy, jak i sposobie jej udzielania. Najważniejszym obowiązkiem gminy w walce z azbestem jest rozpowszechnianie informacji dotyczących zagrożeń, jakie ze sobą niesie, jak również inwentaryzacja wszystkich wyrobów, w których jest określany na danym terenie i przedłożenie tego rodzaju zestawienia wojewodzie.

Informacja jest niezwykle istotna – jeżeli ktoś nie ma pojęcia o tym, czym są w ogóle te surowce wtórne, nie będzie poszukiwał jego rozwiązania. Dlatego gmina jest zobligowana między innymi zorganizować współpracę z mediami w celu rozprowadzania informacji dotyczącej problematyki azbestu i jego zagrożeń.