sweet peadolls clothes

Wczasy w górach

Wielu z nas planuje w te wakacje relaksować się w południowym rejonie naszego kraju. Jednak często trampowie nie zdają sobie sprawy, jak istotne jest należyte przygotowanie do wypoczynku w górach. Odziewanie się na górską wycieczkę tak, jak na plażę może mieć bardzo poważne następstwa dla naszego zdrowia, a nawet dla życia!

Dobre buty to podstawa. Wszelakiego rodzaju mokasyny, klapki, a nawet trampki albo adidasy nadają się na spacer po Krupówkach, ale nie na górzyste szlaki. Niestety w sezonie na bardzo wielu trasach (często tych najtrudniejszych, w Tatrach) możemy zaobserwować cały asortyment sklepów obuwniczych. A z powodu owej bezmyślności trampów GOPR corocznie notuje coraz to większą liczbę wypadków. (Warto też pamiętać, iż w poniektórych państwach, np. na Słowacji, za akcję ratowniczą należy zapłacić!) Rzecz jasna na włóczęgi najlepsze a także najbezpieczniejsze będą nieprzemakalne buty trekkingowe powyżej kostki i z profilowaną podeszwą.

górski krajobraz

Autor: www.szklarskaporeba.pl
Źródło: www.szklarskaporeba.pl

Praktycznie każdy sklep górski posiada w ofercie podobne buty (polecana strona). Zapewnią nam przede wszystkim bezpieczeństwo, w najogromniejszy upał można poślizgnąć się na omszałej kłodzie. W butach trekkingowych nie musimy również bać się opadów. Niestety odpowiednie buty do górskich wędrówek to wydatek kilkuset złotych. Jeżeli przerasta to potencjał naszej kieszeni, zabierzmy chociaż obuwie z profilowaną podeszwą, które zagwarantuje nam lepszą przyczepność. Lepiej wówczas zrezygnować z trudniejszych marszrut oraz wybierać łatwiejsze szlaki, przebiegające kotlinami. Do butów powinniśmy obowiązkowo włożyć dobre, bawełniane skarpetki. Jeżeli wybieramy się na dłuższą wycieczkę, to nawet dwie pary (grubsze wkładamy na cieńsze) – dodatkowo usztywnią stopę jak też ochronią ją przed otarciami.

Ochrona przed słońcem. Na górskim szlaku może nam bardzo dokuczyć słońce. Nie można nie pamiętać o ochronie głowy (obligatoryjnie u dzieci) chustką albo kapeluszem. Łatwiej w tym miejscu także o poparzenia z przyczyny rzadszego powietrza (zwłaszcza w wyższych partiach). Toteż tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem parę razy na dzień. Przydadzą się też odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

buty, góry

Autor: nie
Źródło: pixabay.com
Naturalnie szlak górski to nie rewia mody – ubierając się na wyprawę winniśmy kierować się przede wszystkim wygodą. Ubrania wybierzmy lekkie (jeans odpada, jest zbyt sztywny), przewiewne oraz praktyczne. Dobrze jest zabrać rezerwową koszulkę na zmianę. Najodpowiedniejsze są koszulki w rodzaju T-shirt – krótki rękaw osłania ramiona przed promieniami słońca oraz ochrania je przed otarciami od szelek plecaka. Panie winny zrezygnować ze spódnic na rzecz krótkich szortów (najodpowiedniej do kolan). Idealne są takie z dopinanymi nogawkami lub podwijane – bardzo przydatne, kiedy zrobi się chłodno czy szlak jest nieczęsto uczęszczany oraz zarośnięty jeżynami.

W sklepie Camp kupimy również kurtkę przeciwdeszczową oraz polar- www.skalnik.pl/camp-b