sweet peadolls clothes

Elementy każdej odpowiednio zaaranżowanej kuchni, czyli stół, szafki, słoiki i nie tylko

Typowa kuchnia w polskim domu zawiera kuchenkę gazową lub elektryczną, szafki, czy wszelkiego rodzaju sztućce. Ingerując w większe detale, zdamy sobie jednak sprawę, jak dużo trzeba dokonać zakupów by uznać kuchnię za urządzoną kompletnie.

Udekorowanie stołu

Zacznijmy od fragmentu ze stołem, przyjmijmy, że w większości kuchennych pomieszczeń znajduje się mniej lub bardziej zadbany stół, na którym jedzą – w większość dni – lokatorzy.

Czy czujesz ochotę przeglądnąć na nowej stronie nasz ważny wpis? Myślimy, że tak. Więc zapraszamy do zalogowania się.

Do niego trzeba doliczyć chociażby powierzchowną, niekoniecznie dekoracyjną ceratę, stojaki na owoce i chlebak. W pobliżu sytuujemy okolicznościowy wazon, taborety.

Co umieszczamy w szafce kuchennej

przetwory w słoikach

Autor: Robert Benner
Źródło: http://www.flickr.com

Najwięcej „dzieje się” jednakże w szafce kuchennej. Na większych półkach kładziemy wszelkie patelnie, garnki, tarki i miski. Swój kącik mają zestawy do jedzenia zup i drugich dań, zarówno w wersji reprezentacyjnej, która przeznaczona jest dla gości, jak i tymczasowej. Jeszcze inne miejsce będzie przeznaczone dla sztućcóworaz pozostałych kuchennych „gadżetów”. Z nożami i widelcami kładziemy innego rodzaju narzędzia do zrobienia potraw, takie jak: a dostępna jest na przykład tutaj. Na popularnym kuchennym kredensie przygotowujemy w pośpiechu wiele śniadaniowych i kolacyjnych kanapek. Deska do krojenia, talerz pod ręką, dzbanek z zaparzoną herbatą, łatwy do odpalenia ekspres do kawy – to wszystko musi znajdować się na wysokości działania naszych rąk, a więc pomiędzy górnymi a dolnymi szafkami z naczyniami.

Miejsce przygotowań przetworów

Kuchnia to poza tym miejsce przygotowywania sałatek oraz innego rodzaju smaczności, którymi raczymy się najczęściej zimową porą. Na takie zaopatrzenie przyda się nieco więcej miejsca, a przede wszystkim szczelne i zamykane na solidne zakrętki słoiki na przetwory. Korniszony, ogórki kiszone, dżemy malinowe, śliwkowe i wiele innych pyszności, uzupełnień posiłków przygotujemy właśnie tu. Poświęcenie smakuje zgodnie ze starą prawdą, że w domu zawsze najlepiej. Duszności, niemiłe zapachy, brud – w ferworze przygotowania do imprezy organizowanej we własnym domu niewielkich rozmiarów kuchnia (jak w wielu mieszkaniach bloków i wieżowców) będzie zdecydowanie nieprzyjaznym gościom i lokatorom miejscem. W takim momencie nie warto plątać się pod nogami gospodyni – pani, która wie wszystko an temat kuchni i najszybciej będzie w stanie przywrócić ją do ładu.