sweet peadolls clothes

Trudny zabieg, ale z pozytywnym rokowaniem na przyszłość. Nadwyrężone więzadło krzyżowe można leczyć

Zniszczenie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego – to problem najdorodniejszych i niezwykle istotnych więzadeł, które znajdują się w kolanie. To tak naprawdę zazwyczaj dzięki nim kolano może znosić znaczne obciążenia, dlatego ich nadwyrężenie prowadzi do przykrej dysfunkcji kolana. Jakie są przyczyny i objawy porozrywania więzadeł krzyżowych? Na czym polega leczenie?

Złamana noga

Autor: Tyler Karaszewski
Źródło: http://www.flickr.com
W kolanie zlokalizowanych jest aż jedenaście więzadeł, które stabilizują staw kolanowy i umożliwiają jego należyte działanie, ale te dwa odgrywają najważniejszą rolę w tym procesie. Najczęściej dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Więzadło to jest złożone z dwóch pęczków włókien. Kiedy noga jest wyprostowana ułożone są równolegle do siebie (sprawdź na blogu). Kiedy ją zegniemy – pęczki krzyżują się, gwarantując rodzaj rygla, który utrudnia przesuwanie się kości udowej względem piszczelowej. Dzięki temu noga jest ustabilizowana.

Więzadło krzyżowe usytuowane z przodu to nie tylko świetny stabilizator. Jest również narządem tzw. czucia głębokiego. Dzięki niemu wiemy, w jakiej sytuacji jest noga i możemy panować nad nią. Uszkodzenie to jest znaczną kontuzją i leczenie z reguły polega na rekonstrukcji więzadła krzyżowego. aktualnie ortopedzi doczekali się wspaniałej techniki odtworzenia więzadła, która daje fizjologiczny efekt. Jest to tzw. rekonstruowanie dwupęczkowa, dzięki czemu możliwa jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego.

Lekarz ortopeda

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com
Uszkodzone więzadło krzyżowe przednie wymaga leczenia operacyjnego. Zabieg poprzedza dokładna diagnoza (tomograf kraków) z użyciem rezonansu magnetycznego i USG. Chirurg traumatolog musi określać miejsce i stopień zniszczenia a także obecność lub nie kolejnych urazów. Czasem potrzebne jest wykonanie diagnostycznej artroskopii, czyli przeprowadzenie do stawu kolanowego narzędzia z układem optycznym, dzięki któremu lekarz (kliknij tutaj) jest w stanie zobaczyć środek stawu. Podczas tego rodzaju artroskopii usuwa się elementy zerwanego więzadła. Najczęściej jednak robi się to podczas jednego artroskopowego zabiegu zrekonstruowania więzadeł. Najlepiej zrobi to ekspert jak ortopeda Jan Paradowski.