sweet peadolls clothes

Jak najlepiej wyekwipować swoją kuchnię?

Nie potrzebujemy bogatego oprzyrządowania kuchni, aby móc pichcić szybko i łatwo. Bardzo wyspecjalizowane urządzenia mogą być bardzo pomocne, jednakże jeśli sporadycznie ich używamy, zabierają jedynie miejsce w szafkach jak też na blatach. Niżej zamieszczam listę ekwipunku, ułatwiającego pracę w kuchni.

dobrze wyposażona kuchnia

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
To minimum do kucharzenia. Jak także maksimum dla wielu, co to wolą kucharzyć, a nie kolekcjonować zbyteczne rzeczy. Taki zestaw „narzędzi” kuchennych pozwoli wykonać znakomitą większość pysznych potraw. W rzeczy samej, nie jest to skomplikowany jak też zbytkowny zestaw. Rekomenduję artykuły Affek Design ze względu na piękny design jak też solidne wykonanie. Znajdziesz je m.in. tu: ceramika Affek Design.

Nóż to podstawa podstaw. Bez niego nic się nie da zdziałać w kuchni. Odpowiedni nie jest tani. W zasadzie starczy jeden – dobry, ostry, znakomicie układający się w ręku. To banialuki, iż prawdziwy kucharz musi mieć zestaw 10 noży – na pewno dobrze się taki zestaw przedstawia, jednakże zazwyczaj używa się trzech noży. Zatem lepiej nabyć 3 dobre noże, zaoszczędzając pieniądze na pyszne jedzenie, aniżeli wykosztować się na „odjazdowy” komplet kosztujący fortunę. 3 noże, którymi wszystko można zrobić to: mały do obierania, duży z długim a także cienkim ostrzem do wszelkich innych czynności (dla przykładu krajanie mięsa, oraz warzyw), większy nóż z obszernym ostrzem, którym można kroić w taki sposób, iż ręka trzymająca trzonek nie dotknie deseczki. Dzięki takiemu rozwiązaniu w nieskomplikowany sposób można siekać zioła, bądź pokroić mięso w cieniutkie plasterki. Z pewnością te 3, dobrej jakości noże będą kosztować więcej niż zestaw kilkunastu noży na bazarze, z całą pewnością jednak będą służyć znacznie dłużej i – co istotniejsze – ich używanie będzie po prostu ogromną przyjemnością.

agd w kuchni

Autor: Mike Steinhoff
Źródło: http://www.flickr.com
Młynek do pieprzu. Nie nabywajcie mielonego pieprzu! Kupcie jakikolwiek młynek do pierzu.

Sprawdź bez lęku ten udostępniony tutaj (https://glazurex.com.pl/drzwi-wewnetrzne/) wpis. Przedstawia on podobną tematykę, zatem na pewno też będzie według Ciebie ciekawy.

Świeżo zmielony pieprz to zupełnie inna jakość, niż zmielony pieprz z torebeczki. Nie ma znaczenia który młynek nabędziecie – może tylko wypróbujcie jego ergonomiczność w sklepie – takie bardzo bajeranckie, „designerskie” często jest po prostu trudno używać: nasypywać do nich ziarenka, a później mielić bez wysiłku. Deska do siekania. No cóż, zapewne nie trzeba wielu słów. Musi być i już. Czy drewniana, czy z plastiku, czy porcelany – w zasadzie nie ma znaczenia. Istotny jest zaś gabaryt – powinna być raczej większa, niż mniejsza – tak żeby można było na niej bez trudności skroić główkę kapusty. Jeżeli jest drewniana – trzeba pamiętać, aby przed pierwszym użyciem natrzeć ją olejem. Ażeby szybko się nie zniszczyła, należy myć ją w wodzie krótko. Nie kupujcie desek z wgłębieniem na brzegu – to zupełnie bez sensu – powoduje jedynie sporo komplikacji w czasie mycia. Jeżeli idzie o sprzęt AGD, rekomenduję AGD Botti: .