sweet peadolls clothes

Zabawy dobre dla dzieci z autyzmem – interesujący poradnik

Zabawa pełni bardzo istotną rolę w życiu każdego dziecka. Oprócz tego, że zapewnia maluchowi sporo rozrywki, to na dodatek może mieć wpływ na jego rozwój zarówno fizyczny, jak również intelektualny. W ten sposób może ono zdobyć nowe umiejętności, a także nawiązać kontakty z kolegami. Myśląc o zabawie dzieci z autyzmem, powinniśmy wiedzieć między innymi o tym, iż oczekują one trochę innych metod rozrywki. Typowe gry i zabawy zazwyczaj okazują się niewłaściwe.

Dzieci z autyzmem potrzebują odrobiny zabawy każdego dnia. To wspomaga je w rozwoju, edukacji, jak również nabywaniu nowych umiejętności. Ponadto poprzez zabawę można trochę wzbogacić ich życie codzienne i ułatwić relacje z rówieśnikami. Pamiętajmy, że i zespół Aspergera nie decyduje o tym, że dziecko powinno zaprzestać zabawy.

Dziecko z piłką i miotłą

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej dzieciaki borykające się z autyzmem spędzają swój wolny czas realizując przeróżne zabawy stworzone przez samych siebie – sprawdź. Niejednokrotnie są to schematyczne, powielane działania. Niezwykle chętnie sięgają po klocki, tworząc piramidy, często bawią się samochodzikami, powtarzając te same ruchy. Takie powielanie pewnych działań w opinii dziecka zapewnia mu bezpieczeństwo, pozwala „zamknąć” się w swoim własnym świecie. Dzięki temu dzieci takie radzą sobie z niezrozumiałą rzeczywistością, unikają także konfrontacji z nią. Dorosłym niekiedy wydaje się, iż wybór przedmiotów do zabawy często okazuje się dziwaczny, zupełnie nielogiczny. Zamiast pluszaków, sięgają po urządzenia mechaniczne czy zwykłe sprzęty domowe.

chłopiec

Autor: uzi978
Źródło: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie się okazuje też, iż używają przedmiotów zupełnie niezgodnie z ich przeznaczeniem. Dzieci autystyczne powinny jednak poznawać również inne zabawy, które wybierają najchętniej inne dzieciaki – sprawdź. Wiedzieć jednak należy, że bez względu na to, którą formę zabawy zaproponujemy dziecku, zawsze powinno ono czuć się akceptowane i dowartościowane. Różnorakie elementy trzeba wprowadzać do zabawy powoli i etapowo, aby dziecko nie czuło się zestresowane. Dzieci autystyczne, lub cierpiące na zespół Aspergera, bardzo chętnie obcują z takimi materiałami, jak piasek, woda, materiały o urozmaiconej fakturze. Dorośli powinni również dokształcać się w tym kierunku, aby w ostateczności oferować dzieciakom jak najlepiej dobrane zabawy.