sweet peadolls clothes

W jaki sposób pomóc dziecku chorującemu na autyzm przełamać barierę oddzielającą go od normalnego życia

Każde dziecko jest inne, a czasami bywa inne, bo cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiki. Kiedyś dzieci autystyczne były piętnowane przez rówieśników, a nawet przez wujków. Obecnie to podejście w dużej mierze zmieniło się (na szczęście na lepsze), także dzięki lekarzom, którzy udowodnili, że odbiegające od normy zachowanie najzwyczajniej wynika z choroby.

Integracja Sensoryczna

Źródło: sxc.hu

Autyzm wcale nie jest tak trudny do zdiagnozowania. Dzieciaki cierpiące na to wrodzone schorzenie zachowują się w sposób odmienny niż ich rodzeństwo. Unikają konwersacji, zespołowych zabaw, nie potrafią zapoczątkowywać nowych znajomości. Zamykają się we własnym świecie i tylko w nim pragną przebywać. Nie są w stanie nauczyć się powszednich czynności (mycie zębów, sprzątanie), bo nie są zdolne naśladować rodziców wykonujących takie właśnie zajęcia. Zespół Aspergera jest tą bardziej umiarkowaną odmianą autyzmu. Chociaż zaburzenia nie bywają tak duże, to jednakże znacząco utrudniają dziecku normalne funkcjonowanie w społeczności. Tylko prawidłowo prowadzona terapia dzieci może w obu omówionych przypadkach pomóc chorym zacząć w miarę normalnie prowadzić codzienne życie – jak? Sprawdź.

Dziecko, rysowanie kredą

Autor: iStock
Źródło: iStock

Dzieci autystyczne wymagają szczególnej, czyli specjalistycznej opieki. Ojcowie z pewnością nie są w stanie jej zapewnić, ponieważ po prostu nie mają odpowiedniej wiedzy bądź brakuje im już cierpliwości. Jedną z możliwości staje się odnalezienie psychologa lub pedagoga, który codziennie pracuje z takimi maluchami i zna temat z własnej praktyki zawodowej, a rehabilitacja (przejdź dalej rehabilitacja kraków) dzieci to dla niego chleb powszedni, np. w integracji plus. Niedogodnością tego rozwiązania może być fakt, że za indywidualne zajęcia terapeutyczne należy zapłacić, a czasami dowozić pierwszoklasistę do gabinetu odległego o kilkanaście kilometrów. W takim razie lepiej skorzystać z porad pracowników placówek państwowych, czyli poradni psychologiczno-pedagogicznej lub zwrócić się o pomoc do psychologa zatrudnionego w zespole szkół.

Nie czekaj – jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to bieżący materiał (alkater.pl/) możesz także przejrzeć pod poniższym linkiem. Opisy przygotowaliśmy dla Ciebie z chęcią.

Jedną ze wspaniałych inicjatyw, o której głośno było ostatnio w mediach, jest otwarcie specjalnej placówki oświatowej, gdzie dzieci autystyczne mają zagwarantowaną wysokospecjalistyczną opiekę. To społeczne przedsięwzięcie jest godne wszelkich słów pochwały. Takie placówki nierzadko powstają z inicjatywy samych matek, a także dzięki wsparciu parafii. Psycholodzy zatrudnieni w takich placówkach dobrze wiedzą, czym jest autyzm i zespół Aspergera, mogą więc zagwarantować wychowankom wszechstronny rozwój i pomóc im wkroczyć w dorosłe i w miarę normalne życie.