sweet peadolls clothes

Rachunek za gaz ziemny – za co tak w zasadzie płacimy?

Najogromniejszym dostawcą gazu ziemnego w Polsce jest PGNiG, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Z gazu ziemnego korzysta dziś kilkanaście milionów postaci na terenie Polski. Gazu wykorzystujemy do gotowania, podgrzewania wody, niektórzy posiadają także ogrzewanie na gaz, krótko mówiąc, gaz jest nam potrzebny do życia i w naszych domach korzystamy z niego wszelkiego dnia. Gaz ziemny jest wyceniany za metr sześcienny, niemniej jednak ceny gazu zdołają się różnić w zależności od regionu bądź grupy taryfowej.

opłaty za gaz

Źródło: http://www.sxc.hu
Średnia stawka za gaz ziemny na terenie Polski to mniej więcej 1,30 a 1,30 złoty, nie jest więc to względnie szeroki wydatek – siec gazowa GEM. Niemniej nie wszyscy płacą niewielkie rachunki za gaz (wypatrz promocje). Jeśli w naszym domu na gaz mamy jedynie kuchenkę, to koszta zdołają być naprawdę niewielkie. W 50metrowym mieszkaniu przy czteroosobowej rodzinie rachunki za gaz zdołają wynieść nawet do 10-15 złotych co miesiąc. Naturalnie koszta te nie są wysokie. Jednakże jeżeli w naszym domu posiadamy nie tylko kuchenkę gazową, lecz również gazowe ogrzewanie lub wodę podgrzewaną na gaz – wtedy musimy liczyć się ze sporo większymi rachunkami nawet do kilkuset złotych co miesiąc.

Jak już wspomnieliśmy na ceny gazu mają wpływ także grupy taryfowe. Obecnie zdołamy wyróżnić trzy taryfy – W1, W2 i taryfę W3. Im niższą taryfę posiadamy, tym mniejszy rachunek za gaz zapłacimy. Jeżeli zużywamy znaczną ilość gazu, wtenczas obowiązują nas ceny z wyższej taryfy, jeżeli używamy mało gazu – wówczas płacimy za gaz z taryfy najniższej, to znaczy W1.

Wskazane jest zorientować się którą taryfę mamy. Jeżeli za gaz płacimy multum, możemy pomyśleć nad jego oszczędzaniem.

Czy myślisz o lepszym poznaniu rozpatrywanego tutaj artykułu? Jeżeli tak, to zweryfikuj stronę (https://urbanski.pl/mieszkania-torun), która również niewątpliwie przykuje Twoją uwagę.

Krótsze kąpiele, mniej gotowania na kuchence gazowej bądź mniejsze ogrzewanie zdoła spowodować, że uda nam się przejść do niższej, tańszej taryfy, co pozytywnie wpłynie na nasz rachunek za gaz. Prócz zużycia i opłaty taryfowej płacimy również abonament za gaz. Jest to opłata, jaką ponosi każdy z nas, z racji tego, że gazownia zwyczajnie daje nam gaz. Dodatkowo nasz rachunek za gaz obejmuje także opłatę sieciową stałą oraz zmienną. Opłata sieciowa stała to opłata za utrzymanie sieci, zaś zmienna – za dostarczanie gazu, który posiada określone właściwości i parametry.