sweet peadolls clothes

Nauka poprzez zabawę – czyli wykaz świetnych zabawek konstrukcyjnych

Dzieciaki są różnorakie, od małego prezentują zaciekawienie innymi rzeczami. Czym odznacza się twoje dziecko? Czy rozważa wszystko bardziej logicznie czy bardziej ciągnie go do kwestii humanistycznych? Sprawdź to i wspieraj go w tym, co robi najlepiej.

Jeśli jest ścisłowcem…

klocki magnetyczne

Źródło: flickr.com

Skąd pochodzą specjaliści stawiający budowle, mosty, galerie handlowe czy hale sportowe? Swoją przygodę z konstrukcjami i budową rozpoczynają już w okresie dziecięcym. Zabawki konstrukcyjne, klocki lego, logiczne zagadki, to wszystko rozszerza horyzonty w tego typu dziedzinie. Jednakowoż rodzice, koledzy, bracia i siostry, oni także mogą zasiać ziarno, które obrodzi wykonaniem zawodowych postanowień w przyszłości.

Dzieci takie od najmłodszych objawiają zainteresowanie wszystkim, co ma coś wspólnego z konstrukcjami, co w języku dorosłych bardziej fachowo nazwiemy, jako kreowaniem przestrzeni publicznej. Są zainteresowani (chociaż jeszcze w młodym okresie mogą tego nie wiedzieć) przemianą otoczenia, oddziaływaniem na zastane status quo. W tak młodym wieku nie ma jeszcze tego typu świadomości, tak więc miast poważnych przedsięwzięć panuje po prostu zdrowa chęć do bawienia się i eksperymentowania. Dopiero po paru latach potwierdzimy, iż ta „zabawa” to była prawdziwa szkoła kreatywności (kreatywne zabawki dla dzieci).

A jeśli nie…

zabawki konstrukcyjne

Autor: Vasile Cotovanu
Źródło: http://www.flickr.com

A co w sytuacji, kiedy dzieciak nie objawia zainteresowania takimi zagadnieniami nie jest utalentowane ani nawet nie pokazuje znacznego zainteresowania naukami ścisłymi? Pamiętajmy: nic na siłę, dzieciak to nie robot. Skoro woli literki, tworzyć opowiadania, malować czy pichcić – nie zachęcajmy go na siłę do czegoś innego. Naturalnie, można dzieciaka pokierować na właściwe tory, lecz nie na siłę, ponieważ to i tak się nie uda – więcej.

Spodobał Ci ten artykuł? To super, sprawdź stronę (http://wilanow.varsovia.edu.pl/o-nas/) pod tym adresem. Przeczytasz tam więcej informacji na tego typu temat.

Nie jest dobre z przedmiotów ścisłych, za to polski i historia to jego najmocniejsza strona, to wyznacznik, w którą stronę nasze dziecko powinno zmierzać. Nie popełniajmy błędów niezadowolonych własnym niespełnieniem zawodowym rodziców, którzy własne dążenia przelewają na dziecko. Przeważnie nawet, gdy takie dziecko zostanie w końcu wyposażone w teorię, kompetencję, o której marzą rodzice nie będzie czuło się szczęśliwe. Po paru latach może się okazać, że to co schowane pod natłokiem obowiązków (czyli inne zainteresowania) wybuchają nagle ze wzmożoną siłą rażąc wszystkich w pobliżu, w tym najmocniej – głównego zainteresowanego.