sweet peadolls clothes

Jeśli przytrafi ci się znaczna kontuzja, potrzebna może okazać się operacja oraz dalsza rehabilitacja

Nieprzyjemna i bolesna kontuzja może przytrafić się każdej osobie. Wyjątkowo narażone na nie są osoby, które wiodą ruchliwe życie oraz uprawiają wszelkiego rodzaju dyscypliny sportowe, ale tak naprawdę wypadek może przydarzyć się każdemu. Starczy, że na ulicach oraz chodnikach zrobi się troszkę ślisko, a już na dyżurach chirurgicznych oraz ortopedycznych znajduje się więcej poszkodowanych.

Kolano (kontuzja kolana Wrocław Artemed z Wrocławia) często pada dziełem kontuzji

Kolano jest tą częścią ciała, która bywa wielce obciążona przez swego właściciela. Jego konstrukcja składa się z licznych wiązadeł, których zadaniem jest stabilizować staw kolanowy. Kolano jest eksploatowane w trakcie prawie każdej czynności: chodu, biegu, tańca, siadania oraz wielu innych. Z upływem czasu wiązadła mogą słabnąć i dochodzi do lekkich kontuzji, którym jednakże można zaradzić, unieruchamiając kolano. Poważniejsza kontuzja ma miejsce, jeśli naderwie się więzadło krzyżowe przednie, co najczęściej następuje podczas uprawiania sportu. W takiej sytuacji niezbędna okaże się rekonstrukcja kolana, której następstwem będzie późniejsza rehabilitacja.

operacja kolana

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com

To naprawdę ważna operacja

Operacja więzadła krzyżowego (zobacz) bywa skomplikowanym zabiegiem, jaki przeprowadzają specjaliści ortopedzi. Zabieg poprzedzają kompleksowe przygotowania, które zawierają między innymi USG i rezonans magnetyczny. Jest to potrzebne, żeby bardzo dokładnie oznaczyć miejsce i zaawansowanie kontuzji. Forma znieczulenia jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta, ale najczęściej wykorzystuje się znieczulenie zewnątrz-oponowe lub podpajęczynówkowe, lecz zdarzają się także operacje wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Podczas rekonstrukcji kolana (patrz) stosuje się tkanki pacjenta lub pobrane z banku tkanek. Wkrótce po operacji pacjent może chodzić o kulach oraz delikatnie obciążać kolano – więcej na ten temat tutaj -, ale do każdego przypadku dostosowuje się indywidualną rehabilitację, na przykład basen albo ćwiczenia na siłowni.

Jeżeli boli kolano, warto udać się do ortopedy

Kontuzje powiązane z kolanami i innymi stawami są domeną ortopedy. Jeśli więc przydarzy się bolesna kontuzja albo objawi się nagły oraz nieustający ból, warto pójść do gabinetu specjalisty. Kiedy na przeszkodzie staną długie terminy z Narodowego Funduszu Zdrowia, można na wizytę umówić się prywatnie. Odpowiedniego lekarza można poszukiwać z pomocą internetu, np. wprowadzając frazę ortopeda Kraków. Dzięki temu z pewnością znajdzie się miejsce, w którym można skutecznie pomóc obolałemu ciału.
Autor: Chirurg ortopeda Jan Paradowski