sweet peadolls clothes

Jak odpowiednio zadbać o zęby i jamę ustną?

Stan naszych zębów jest jednym z istotnych czynników decydujących o naszym wyglądzie jak też o zdrowiu całego organizmu. W jaki sposób dbać o zęby, by cieszyć się zdrowym uśmiechem? Przeciwdziałanie próchnicy jak też pozostałym chorobom zębów polega zawsze na tym samym – najważniejszą rolę odgrywa tu codzienna higiena uzębienia i jamy ustnej.

Powszednim i znanym od dawien zabiegiem jest szczotkowanie zębów szczoteczką i pastą przez ok. 3 min., przynajmniej 2 razy na dzień. Można posługiwać się szczoteczką elektryczną lub manualną, – dentyści (wizytówka przedsiębiorstwa Ranking Lekarzy) uważają, iż każda z nich dobrze spełnia swoje zadanie, jeżeli tylko szczotkujemy zęby odpowiednio długo i w prawidłowy sposób.

gabinet stomatologiczny

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com
Rozróżniamy 3 rodzaje szczoteczek o odmiennej twardości włosia, to znaczy: twarde, średnie oraz miękkie. Miękkie są przeznaczone przede wszystkim dla osób które mają wrażliwe dziąsła, niekiedy krwawiące w czasie mycia. Szczoteczek o średniej twardości może używać większa część osób, pozwalają prawidłowo wyczyścić zęby i jednocześnie ochronić dziąsła. Twarde natomiast stosowne są dla ludzi o zdrowych i odpornych dziąsłach, szczególnie dla narażonych na tworzenie się kamienia nazębnego. Szczoteczkę warto zmieniać co trzy miesiące, ponieważ po tym czasie traci ona swoje właściwości. Liczne mikroorganizmy wraz z drobinami pożywienia zbierają się też na języku i tworzą osad, jaki musimy także zlikwidować. Niektóre szczotki do zębów mają na swojej główce powierzchnię czyszczącąjęzyk.

dentysta

Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com
Szczoteczka nie wyczyści gruntownie wszelkich przestrzeni pomiędzy zębami. Do takich zadań przeznaczona jest nitka dentystyczna, nierzadko fluorowana, którą stosujemy przed lub po wyszczotkowaniu zębów. Prócz szczotkowania oraz nitkowania dobrze jest wspomóc ochronę zębów poprzez zastosowanie płynu do przepłukiwania jamy ustnej. Zabiera on pozostałe resztki jedzenia, niszczy mikroorganizmy oraz przywraca odpowiedni odczyn pH w jamie ustnej.

Prócz indywidualnej troski o higienę zębów i jamy ustnej, przynajmniej 2 razy w roku warto odwiedzać stomatologa, który sprawdzi nasze zęby. Częste wizyty u stomatologa (zobacz rtg zębów) pozwolą szybko zauważyć oraz wyleczyć zmiany próchnicowe oraz przeciwdziałać schorzeniom przyzębia. Żeby odnaleźć profesjonalistę w pobliżu swego miejsca zamieszkania starczy w przeglądarkę wbić wyrażenie: stomatolog – Warszawa – więcej opinii pod linkiem.