sweet peadolls clothes

Dary natury – pestki gorzkiej moreli i sok z rokitnika

Wielu z nas nie niechętnie zjada owoce w całości. Często obieramy wszystkie owoce ze skóry, jeszcze inni pozbywają się jadalnych i nawet najdrobniejszych pestek. Podczas gdy to właśnie w tych częściach owoców znajduję się niekiedy najwięcej substancji cennych dla ludzkiego organizmu. Doskonałym tego przykładem są pestki moreli gorzkiej! Te niepozorne i właściwie mało znane pestki, mogą być skuteczne czy choćby nawet skuteczniejsze po prostu od metod klasycznych walki z rakiem! Dobroczynne działanie tych pestek spowodowane jest dużą zawartością witaminy B17.

sok

Autor: Elisabeth Syu
Źródło: http://www.flickr.com
Pestki moreli gorzkiej pochodzą z dzikich odmian drzew morelowych. Wyglądem przypominają migdały, zaś w smaku – pestki jabłek. Pestki moreli gorzkiej dostarczają ludzkiemu organizmowi mnóstwo minerałów, w tym szczególnie dużo magnezu. Oprócz witaminy B17 są także źródłem kwasu salicylowe (o działaniu bakteriobójczym) i pangamowego (witaminy B12). Pestki moreli gorzkiej to nie tylko amigdalina, ale także witaminy A oraz E! Dobrze wiedzieć, że dobroczynne działanie wykazują jedynie pestki moreli gorzkiej – słodka odmiana nie ma pożądanego działania . Ponadto pestki powinny pochodzić z upraw ekologicznych, w innym przypadku możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nie powinny być gotowane ani parzone, ponieważ w czasie takiego procesu tracą swoje cenne właściwości. Pestki należy przechowywać w odpowiednich warunkach – w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w opakowaniach zabezpieczających przed utlenieniem.

Innym niezwykle cennym dla człowieka darem natury jest rokitnik. Owoce rokitnika zawierają sporą ilość B-karotenu i flawonoidów (kwercetyna i rutyna), które wykazują właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Składniki zawarte w soku z owoców rokitnika opóźniają procesy starzenia, wzmacniają wzrok, pomagają w zapobieganiu powstawania zatorów naczyń krwionośnych oraz zawałom serca, wspomagają regenerację skóry, pomagają w leczeniu chorób przewodu pokarmowego oraz zwiększają odporność organizmu.

Zaciekawił Cię ten wpis? Jeżeli tak, to świetnie – dalsze szczegóły wyszukasz w kolejnym niebywale zajmującym tekście.

Sok z rokitnika zawiera dużą ilość witaminy C – rokitnik obok dzikiej róży ma jej najwięcej ze wszystkich wszystkich owoców! Z tego powodu picie soku z rokitnika jest szczególnie wskazane w okresie jesienno-zimowym, kiedy to jesteśmy znacznie bardziej narażeni na choroby. Natomiast jeśli dopadnie nas już jakiś wirus, sok z rokitnika pomoże w leczeniu zapalenia gardła, nosa, migdałków i zatok nosowych. Zalecana dawka to 10-30 ml soku dziennie (kliknij). Sok z rokitnika można pić rozcieńczony wodą lub innym sokiem owocowym (¼ szklanki soku z owoców rokitnika i ¾ wody lub innego soku). Warto wiedzieć także, że sok z rokitnika wzmacnia tkanki oraz zapobiega anemii, korzystnie wpływa na procesy przyswajania witamin i pozostałych cennych składników odżywczych, dlatego szczególnie polecane jest picie (generator aktywnego wodoru) takiego soku do posiłków.