sweet peadolls clothes

Co wypada wiedzieć o pierwszej pomocy przedmedycznej? Jakie są jej fundamentalne zasady?

Wielu z nas wydaje się, że prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której ktoś będzie potrzebował naszej pomocy jest nieduże. Aczkolwiek, nigdy nie wiadomo, kiedy to właśnie będziemy zmuszeni pomóc rannemu w wypadku samochodowym czy osobie, która doznała zawału bądź udaru. Jako pierwszą pomoc określa się te czynności, które wykonujemy, by ratować kogoś, kto znalazł się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com

By je przeprowadzić nie trzeba być ani lekarzem ani ratownikiem medycznym. Ważne, by znać najistotniejsze zasady pierwszej pomocy. Jeżeli będziemy świadkami jakiegoś zdarzenia, pierwsze, co powinniśmy zrobić to upewnienie się, czy okolica jest bezpieczna, czy nam nic nie zagraża. Następnie trzeba oszacować, w jakim stanie jest poszkodowany. Jeżeli świadków zdarzenia jest więcej, klarownie i stanowczo, zwracając się bezpośrednio do konkretnej osoby, prosimy, by zatelefonowała pod numer alarmowy. Jeśli jesteśmy samy, to my musimy wykonać telefon. Jeżeli osoba ranna ma wyczuwalny oddech oddycha, układamy go w pozycji bocznej ustalonej.

Jeśli czytasz o zawierającej fascynującą Ciebie treść nowej stronie, to najpierw zweryfikuj info odnośnie źródeł, z których czerpie ona dane.

Jeżeli podejrzewamy, że nie oddycha, udrażniamy drogi oddechowy i przykładając ucho do twarzy oraz obserwując klatkę piersiową sprawdzamy, czy oddech (ozonator powietrza opinie) występuje. Jeśli nie, rozpoczynamy resuscytację. Zasada jest taka, że musimy wykonywać bez przerwy 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy. I tak do momentu przybycia pomocy specjalistycznej, do chwili przywrócenia oddechu bądź, do chwili, w której zagrożone jest bezpieczeństwo reanimującego.

pogotowie

Autor: Seluryar
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli jest w zasięgu ręki defibrylator aed (zobacz: ), który najczęściej znaleźć można w centrach handlowych, supermarketach, dworcach, czyli miejscach publicznych, w wielu przypadkach okaże się pomocny. W wielu sytuacjach mamy bowiem do czynienia z migotaniem komór. Defibrylator aed jest tak skonstruowany, że po jego uruchomieniu uzyskujemy szczegółową instrukcję, jakie czynności mamy podejmować. Gdy podłączymy pacjenta, istotne jest, by nikt nie dotykał poszkodowanego.